KOSINJSKA TISKARA
Pretpostavlja se da je najstarija tiskara na slavenskom jugu bila upravo u Kosinju.
Zašto je Kosinj najizgledniji lokalitet prve tiskare u Hrvata?
Druga hrvatskoglagoljska inkunabula tiskana je godine 1491. u Kosinju, a postoje značajne indicije o tome kako je u Kosinju tiskana i prva hrvatskoglagoljska inkunabula godine 1483. U tome ličkom mjestu bila je smještena prva hrvatska tiskara u čije smo mjesto djelovanja sigurni zbog istraživanja književnika Zvonimira Kulundžića, a koji je prvi znanstveno obradio Kosinj u kontekstu tiskarstva. Zvonimir Kulundžić (link) u svojim knjigama o Kosinju između ostalog opisuje njegov pronalazak slijepog tiska na kalendaru za mjesec ožujak u prvoj hrvatskoglagoljskoj inkunabuli Misalu po zakonu rimskoga dvora, a u kojem ispravno čita potpis BROZ Ž. Radi se o žaknu (đakonu) Ambroziju (Brozu) Kacitiću iz plemena Kolunića koji je usko surađivao sa Anžom Frankopanom (za kojeg Kulundžić pretpostavlja kako je financijer tiskanja prve hrvatskoglagoljske inkunabule), koji je rođen u okolici Kosinja te koji je u povijesti poznat po radu na zborniku (po njemu prozvanom Kolunićev zbornik), a na kojem je radio u dolini Gacke tri godine nakon tiskanja prve hrvatskoglagoljske inkunabule, godine 1486. Novija istraživanja koja je proveo Ivan Mance i objavio u knjizi Kosinj izvorište hrvatske tiskane riječi (link) (Facebook) dodatno obrađuju sve danas poznate teze o prvoj tiskari u Hrvata i njihovu vjerodostojnost, donose dosta povijesnih izvora koji su o Kosinju u kontekstu tiskare pisali prije Kulundžića, dodatno obrađuju i analiziraju Kulundžićev slijepi tisak te analiziraju vjerodostojnost Opisa Like i Krbave iz godine 1696., a u kojem se izrijekom kaže kako je Kosinj poznat vani i u zemlji zbog u njemu tiskanih glagoljskih brevijara. Te nam činjenice nalažu zaključak da je Lika općenito u to doba bila središtem glagoljaštva i da je bila bogatiji kraj nego što je to od tragedije na Krbavskom polju. Siromašan kraj, kakvim je Lika postala nakon godine 1493 i na žalost ostala do oslobođenja od Osmanlija godine 1689., ne bi mogao tiskati knjige u doba kada je to bio iznimno skup posao. Osim toga, siromašan kraj, bez jakog kulturnog kruga koji je prepoznao prednosti tiskarstva i bez ekonomskog uporišta, u takav se posao ne bi ni upuštao.
Od Brevijara po zakonu rimskoga dvora iz godine 1491., druge hrvatskoglagoljske inkunabule, a za koju sa sigurnošću znamo da je tiskana u Kosinju i koja se danas u znanstvenoj literaturi naziva Kosinjski brevijar, ostao nam je sačuvan jedan nepotpuni primjerak, a kojem nedostaje kolofon. Zbog toga se do određivanja godine tiskanja došlo sudeći po tome što tabla pomičnih blagdana u Brevijaru počinje od godine 1492, pa se ispravno zaključuje da je izašao godinu dana ranije. Tiskan je dvobojno, crveno i crno, a predložak nam za sada nije poznat.
Kosinj kao simbol hrvatske kulture ima svoje mjesto i u muzeju Johannesa Gutenberga u Mainzu, gdje je još godine 1962. uvršten na kartu prvih svjetskih tiskara sa godinom tiskanja Misala 1483, znanstveno obrađenu od tadašnjeg direktora muzeja, dr.sc. Helmuta Pressera.
To danas malo i zaboravljeno ličko mjesto koje se nalazi na području općine Perušić, u 16. i 17. stoljeću bilo je ucrtano u mnogobrojnim zemljopisnim kartama. Tako je u starim kartama Jadrana, raznih europskih autora, pogotovo talijanskih, Kosinj naveden čak 11 puta. No Ivan Mance u svojoj knjizi radi prvu temeljitu analizu kartografije Kosinja u kontekstu njegove pojavnosti na kartama od 16. – 20. stoljeća te pronalazi čak 84 zemljopisne karte koje prikazuju Kosinj u tom razdoblju. Tako se Kosinj prvi puta pojavljuje na danas svjetskom kulturološkom blagu, Tabuli Hungariae iz godine 1528. pod toponimom Kosin, da bi se samo u 16. i 17. stoljeću na zemljopisnim kartama pojavio čak 56 puta. Ta pojavnost Kosinja (iako se kartografija kao i sve djelatnosti razvija) kroz stoljeća opada da bi se u prvoj polovici 19. stoljeća svela na samo 6 karata. Ivan Mance je u svojoj kartografskoj analizi detektirao Kosinj kroz 15 toponima poput: Kosin, Cosin, Khesin, Rusin, Kusin do potpuno neprepoznatljivog Rheissin. Što je Ivan Mance zaključio iz njegove kartografske analize ostaje za pročitati u knjizi, no danas nije pretjerano reći da je Hrvatska po Kosinju postala važan dio Europe i civiliziranog svijeta.
Komentiranje članaka dopušteno je samo registriranim korisnicima. Da biste mogli ostaviti svoj komentar, trebali biste se prijaviti kao registrirani korisnik. Za prijavu koristite link "Prijavi se". Ako nemate korisničko ime, molimo vas da se registrirate koristeći link "Registriraj se".
Ukupno komentara: 0
Gdje se nalazi
Web: www.tz-perusic.hr
Koordinate: 44.71588000, 15.27567400 Kako do lokacije?
Klikom na gumb "Kako do lokacije" otvara se Google mapa. Unesite Vašu polaznu adresu i kliknite na "Get directions". Dobit ćete precizan plan putovanja koji možete otisnuti.