INFO O DUBROVAČKO-NERETVANSKOJ ŽUPANIJI I HRVATSKOJ
Specifičnost područja Dubrovačko-neretvanske županije je u njenom uskom obalnom pojasu koji je planinskim masivom odvojen od unutrašnjosti. Pripada joj 168 zaštićenih, ponajprije gradskih povijesnih, gradsko-seoskih i tradicionalnih seoskih naselja.
Dubrovačko-neretvanska županija je najjužnija Županija u Republici Hrvatskoj i teritorijalno je organizirana u 22 jedinice lokalne uprave i samouprave, odnosno 5 gradova (Dubrovnik, Korčula, Ploče, Metković i Opuzen) i 17 općina. Županija zauzima prostor od 9272,37 km2, a prema popisu iz 2001. godine u Županiji živi ukupno 122 870 stanovnika.
Dubrovačko-neretvansku županiju čini vrlo veliki broj vrijednih kulturnih dobara. Grad Dubrovnik je 1979. dodan na UNESCO-ov popis Svjetske baštine. Također tu je 1436 zaštićenih povijesnih građevina, crkava, samostana te drugih sakralnih građevina i kompleksa, starih utvrda i gradina, bedema, nekropola, arheoloških istraženih i neistraženih nalazišta, starih mostova i ljetnikovaca. Veliki značaj ima arboretum u Trstenom - najstariji uređeni renesansni perivoj u Dalmaciji (prema natpisu iz 1502.), a danas i jedini arboretum na cijelom sredozemnom dijelu Hrvatske. Uz njega vrijedno je spomenuti da županija ima 7 specijalnih rezervata, nacionalni park otok Mljet i najmlađi hrvatski park prirode Lastovsko otočje, jedno od najočuvanijih morskih područja u Jadranu. Od kulturnih znamenitosti značajne su gradske jezgre Stona i Korčule, te gradska jezgra Dubrovnika koju čine Stradun, Orlandov stup, palača Sponza, Knežev dvor i gradske zidine.
Hrvatska je europska zemlja i dio Sredozemlja jer zauzima najveći dio obale Jadranskog mora sa svim otocima. Obuhvaća gorski pojas Dinarida, koji odvaja sredozemni dio od srednjo-europskog kontinentalnog dijela, te dio Panonske nizine. Kopneni dio Hrvatske iznosi 56 594 km2, a površina obalnog mora 31 479 km2, a na cijelom području živi 4 290 612 stanovnika. Gospodarsko, političko i kulturno središte je glavni grad Zagreb sa 792 875 stanovnika. Od 1244 otoka i otočića nastanjeno je njih 50, a najveći su Cres i Krk. Službena valuta je kuna.
Komentiranje članaka dopušteno je samo registriranim korisnicima. Da biste mogli ostaviti svoj komentar, trebali biste se prijaviti kao registrirani korisnik. Za prijavu koristite link "Prijavi se". Ako nemate korisničko ime, molimo vas da se registrirate koristeći link "Registriraj se".
Ukupno komentara: 0